Z historie Geokalendáře

2.12.2021 | Blog | Ondra

V těchto dnech vychází další vydání Geokalendáře, tentokrát na rok 2022 (k objednání v našem e-shopu zde). Už dlouhou dobu jsme zvyklí na výtisk o rozměrech necelých 30×15cm ve formě týdenního kalendáře, který kromě fotek z kešování a běžných kalendářních informací (např. že 26.prosince bude pondělí, 2. svátek vánoční a jmeniny má Štěpán) obsahuje i jisté geoinformace (např. že 1.5.2009 nastoupil do funkce DarkLord Reviewer, že 2.5.2000 došlo ke zrušení umělé odchylky, že 13.9.2022 je plánován Mega Event v Rokycanech) či skrytou hru na dlouhé chvíle (ve fotograficích jsou schované ikonky keší).

 

Historicky první Geokalendář vznikl na rok 2005. Vše začalo v listopadu 2004, kdy na web Geocaching.cz (tehdy to ještě nebyl primárně e-shop, ale web přebírající z Geocaching.com oficiální data, ze kterých pak generoval například českou mapu keší, seznam nejnovějších keší a logů či statistiky nejúspěšnějších hráčů) naimportoval jeho tehdejší admin fotky vložené k logům na českých keší od června 2003. Informoval o tom ve vlákně nazvaném "dlouhé zimní večery" a právě v něm se objevil nápad - co si z nejlepších fotek udělat kalendář na rok 2005? Kalendář nakonec díky kačerům Tabacek a Drevokocur skutečně vzniknul. A co víc, jako PDF je ke stažení i dnes, tedy po sedmnácti letech od jeho vzniku. Stačí kliknout na následující obrázek.

Ač se v PDF příloze píše o tom, kam mají hráči posílat fotky určené pro přístí Geokalendář, není nám známo, že by nakonec vzniknul. Teprve doslova pár dní před koncem roku 2006 se objevil nápad vytvořit stolní týdenní Geokalendář na rok 2007, do jehož realizace se vrhli PlachtaS, Aviril&ZKura, Poník a Pítr. Nebešlo se to však bez emocí, jak ve svém příspěvku na tamějším fóru zrekapituloval kolombo:

Po velmi krátkém čase na odeslání fotek na výběr následoval ještě kratší čas na hlasování. A hlasovalo jen velmi málo lidí, jak se ostatně i připomínkovalo na fóru, které ale stejně nikdo nečte. A po ukončení hlasování se najednou vynořil názor,  že je potřeba fotky ještě přebrat, vyházet ty krajinky, co se tam odhlasovaly asi omylem a dodat geofotky a že se bude hlasovat ještě jednou.

Geokalendář 2007 nakonec vyšel v první čtvrtině února a vypadal takto:


Úvodní stránka Geokalendáře 2007 a jedna z vnitřních stránek.
Kliknutím lze otevřít v plném rozlišení.

Geokalendář 2008 začal organizovat jeden z adminů Geocaching.cz už v srpnu 2007. O fotkách se tentokrát hlasovalo přímo na daném webu, stejně o výrobci kalendáře - který se tehdy nabídl jeden jediný. A týdenní Geokalendář na další rok byl na světě.

 

Výběrové řízení na výrobce Geokalendáře pro rok 2009 bylo vyhlášeno už v únoru 2008, opět jedním z adminů Geocaching.cz. Kromě vydavatele toho předchozího se do něj přihlásily další dva geoshopy, což bylo ve finále kamenem úrazu. Vítěz byl nakonec určen kontumačně - jeden geoshop odstoupil po příspěvcích typu "už to není dílo komunity, ale rozhoduje se kdo si na tom narejžuje", druhý (vydavatel předchozího) s tím, že Geokalendář na příští rok realizuje bez ohledu na to, zda by v anketě vyhrál či nikoliv. Vzhledem k tomu, že do jím určeného deadlinu na příjem fotek (10.května) obdržel pouze jednu jedinou, nakonec se na jeho e-shopu objevil pouze "GEO Kalendář 2009 Mini" - kapesní kalendářík, na jehož zadní straně byla fotka dodaná zákazníkem.

Jen o něco málo lépe na tom byl vítěz ankety na Geocaching.cz, který do jím určeného deadlinu (30.srpna) získal pouze 8 fotografií na případný měsíční a 55 fotografií na případný týdenní kalendář, z čehož ne všechny byly pro účely kalendáře použitelné. Ač veřejně napsal, že o kalendář na rok 2009 zjevně není zájem, nechtěl komunitu zklamat a pustil se do výroby. Nástěnný měsíční GEO KALENDÁŘ 2009 - Podivní tvorové Jizerských hor nakonec spatřil světlo světa začátkem prosince 2008.

Jenže, aby toho nebylo málo. Bez Geokalendáře nechtěl nikoho nechat ani liberecký kešer Pažitka. Ten jej dal dokupy s pomocí hráčů ze svého okolí a do tisku šel zhruba o týden dříve, než ten výše zmíněný. Taktéž narozdíl od něj neobsahoval fotky CWG či geocoinů, pouze krajiny. A stal se nakonec oblíbenějším - byť v tom může mít prsty i plánovaná distribuce. Zatímco výše zmíněný kalendář se nejprve vytiskl a pak až byl nabízen, Pažitka nejprve kalendář prodával a až potom nechal vytisknout.


Titulní strana Pažitkova Geokalendáře 2009.

I na rok 2010 vzniknul nástěnný měsíční Geokalendář z dílny Pažitky (tentokrát už se v tom po předchozích zkušenostech admin z Geocaching.cz neangažoval), opět převážně s fotografiemi z okolí Liberce.

No a na rok 2011 už se hráčská komunita jednohlasně shodla, že Pažitkův kalendář je sice hezký, ale chtělo by to aby kalendář byl opět GEO, týdenní stolní a celorepublikový. Toho se chytil jablonecký keškař a tiskař Vianney, který měl s tvorbou různých kalendářů bohaté zkušenosti a bez čekání na schválení adminy Geocaching.cz (které by ovšem pravděpodobně stejně nikdy nepřišlo) se pustil do tvorby. Od té doby jsme na týdenní stolní Geokalendář zvyklí a snad nás ani nenapadne, že tomu někdy mohlo být jinak.


Ukázka z vnitřku Geokalendáře 2017. Kliknutím lze zobrazit v plné velikosti.

Pro úplnost ještě dodejme, že dva kalendáře možná vyšly i na rok 2014. Česká Asociace Geocachingu se tehdy rozhodla nechat si udělat svůj kalendář, do kterého mohli (stejně jako do Geokalendáře) posílat své fotografie běžní hráči. Na sociálních sítích zbylo několik zmínek o plánech na kalendář či odkazů na hodnocení zaslaných fotek, již se nám však nepodařilo dohledat jeho fyzickou podobu, nebo alespoň zmínku o jeho vyrobení a možnostech zakoupení.

V průběhu psaní tohoto článku mě ještě napadá, že jsem s autorem Geokalendáře dělal v roce 2015 rozhovor pro jeden regionální web. Jelikož ten již dnes neexistuje, dovolím si daný rozhovor překopírovat sem.
 

- Z tvého profilu je vidět, že ses zaregistroval už v roce 2007. Jak se k tobě geocaching dostal?

- O geocachingu jsem se dozvěděl už v roce 2005, kdy jsem o něm psal článek do jednoho časopisu; aniž bych tehdy geocaching vůbec zkusil. Bylo to v článku o využití počítačů a GPS, který měl zpopularizovat netradiční a méně tradiční využití počítače. Kromě geocachingu jsem tam také psal o geodrawingu (kreslení pomocí chůze s GPS), který nedosáhl takového věhlasu jako geocaching. Tehdy jsem se o geocachingu dozvěděl z internetu od ještě nějakého dřívějšího popularizátora, po dvou letech jsem si jednou řekl že to prostě zkusím.

- Jak jsi v tom článku napsal slovo geocaching? Bylo to klasicky jako když o něm píší novináři, kteří o něm slyšeli poprvé v životě?

- Myslím, že jsem to napsal anglicky jak se to píše – geocaching.

- Jaký vidíš, tedy pokud vidíš, posun geocachingu za těch sedm let co hraješ? Když jsi začínal, bylo v Jablonci pár keší – dnes nějakou najdeš na každém rohu.

- Rozhodně ano, vždyť v centru Jablonce dnes už není kde založit novou kešku. Přibývá to, je to prostě růst – a ten růst naráží na určité hranice. Ze zábavy či aktivity takových těch původních nadšenců je dnes geocaching zcela běžná, ale říkám si že to přeceňujeme, že o geocachingu se pořád ještě tak moc neví a důkazem toho jsou takové ty různé historky jak někdo někde potkal člověka který se choval úplně jako kačer a on to kačer ale vůbec nebyl.

- Lidi tě znají hlavně jako mnohaletého autora Geokalendáře…

- To jsem taky zdědil. Přišel jsem k tomu trošku jako ten převozník, ale doufám že to pořád i čtenáře i mě baví.

- Myslíš si, že geocaching skončí dřív než Geokalendář, nebo obráceně?

- To je dobrá otázka, myslím že geocaching tady bude dlouho, Geokalendář snad taky. A předpovídání je těžká disciplína – zvlášť když se má jednat o budoucnost.

- Máš do Geokalendáře vždycky dostatek fotografií?

- Fotografií mám dostatek, ale samozřejmě spousta motivů a situací se tam již objevila, takže vybrat opravdové pecky je pořád trochu těžší a těžší. Čtenáři si zvykli na fotografie v Geokalendáři a nerad bych, aby šla kvalita dolů.

- Geokalendář má i svou sekci na Geocaching.cz. Jak často na ten web chodíš a jak to tam vnímáš po změnách z minulého září?

- Řekl bych, že to fórum ustoupilo hodně do pozadí, že to přestalo fungovat tak jak to fungovalo do té doby a že to není ono. Takže tam chodím méně. Třeba díky tomu nastane rozmach nějakých jiných fór, regionálních.

- Kolik lidí si podle tebe koupí Geokalendář jen pro to, aby v něm mohli hledat schované ikonky?

- Doufám že Geokalendář má i jiné, praktické využití. Kažopádně jsem rád za každého koho tohle pobaví, mě baví tam ty ikonky schovávat a jsem rád když je někdo hledá, ale jestli by si někdo kupoval Geokalendář jen kvůli tomu aby v něm mohl hledat skryté ikonky, to myslím že asi nikdo.

- Když jsi u toho schovávání – už jsi založil jednu kešku…

- No jo, jednu. Já zastávám názor že kvalita má přednost před kvantitou.

- Taky jsi zorganizoval jeden drsnoevent.

- Zorganizoval, já myslím že se povedl, když bude zájem tak ho zorganizuju znova. Nebo nějaký jiný – proč ne. Moje nápady jsou občas šílené, jde o to jestli se najde tolik šílenců kteří by to podstoupili.

- Jak tě napadl zrovna Vavrdův memoriál?

- Vyčetl jsem to, nevymyslel. Vymyslel jsem výstup na Mount Everest, opakováným vystupováním po schodech na rozhlednu. To už jsem taky několikrát zorganizoval, ale ne jako kačerskej event, ale kdyby byl zájem tak proč ne.

- Za těch sedm let máš 630 nálezů. Někomu to může přijít málo.

- Myslím, že jsem si každou kešku dost užil, takže je to tak akorát. Například z prvního českého powertrailu mám jednu kešku.

- Čemu se věnuješ kromě geocachingu?

- Ničemu. V podstatě pouze rodina, práce, geocaching.

- Chytlo tě třeba sbírání CWG?

- Ne, ale líbí se mi když CWGčko chytne. Tím narážím na pořádný event, který tady před pár týdny proběhl.

- A jak se díváš na putovní předměty?

- Mám jeden výtisk Geokalendáře coby Travel Bug. Ale už se mi asi půl roku někde zasekl. Je to 2013, takže předtím rok úspěšně cestoval – nevím jestli je to nadprůměr nebo podprůměr, pár lidí ten úkol který u něj byl (navštívit místa která v něm jsou vyfocená) splnilo.

- Bál by ses do kešky vypustit nějaký geocoin?

- Já jsem statistik a vím, že dříve nebo později se ztratí.

- Mám za to, že jsi zažil i první jablonecký event.

- Nejsem si úplně jist, vím že můj první event se konal U Sirotků a byl to můj stý nález, ale název nevím. Bylo to zajímavý, spousta neznámých lidí které spojuje to samé co já, přitom je vůbec neznám. Cítil jsem se jako vždycky, když jsem šel někam poprvé.

- Jaké keše máš nejradši – ať už typově nebo jmenovitě?

- To musím přemýšlet. Nejvíc lovím klasiky, tradičky, hlavně drive-in. Ale ocením každý dobrý nápad. Já jsem rád, že existuje tolik různých druhů. Můžu si vybrat podle nálady, podle situace, podle počasí. Ale pokud bych měl něco přeci jenom – určitě keše, které mě zavedou na nějaké zajímavé místo. Jestli je to tradička, mysterka, multina nebo event, to je jedno. Zajímavá místa, mohou být zajímavá ledasčím – nemusí to být jenom výhledem a krajinou.

- Bereš geocaching jako něco nebezpečného? Ptám se právě v souvislosti s právě probíhající aférou pádu ze skály.

- Určitě není nebezpečnější než normální život. Je jenom potřeba myslet, je potřeba to mít pod kontrolou. Neudělat nějakou věc v zápalu nadšení, adrenalinu, která by mě mohla mrzet. To se může stát kdykoliv a při čemkoliv. I při přecházení přes přechod.

- Máš nějaké poselství pro ostatní?

- Užívejme si ten geocaching, bude takový jaký si jej sami uděláme.