Prodal víc CWG, než jich měl. Teď se schovává.

18.1.2024 | Blog | Ondra

Jsou inzeráty, u kterých lze lehce odhalit záměr podvodu. Jako příklad můžeme uvést nedávný inzerát z Facebooku, kde někdo z účtem pojmenovaným Karel Kačer nabízel za 45 000 Kč svou sbírku CWG. Tento inzerát nemusí být nutně podvodný, avšak naplňuje několik znaků, při kterých by měli být potencionální kupci na pozoru.
Zaprvé, neobsahuje žádnou fotografii ani odkaz na seznam koleček. Je to tedy takový zajíc v pytli, kde ovšem kromě domnělého zajíce nevidíme ani ten pytel.
Za druhé, jméno inzerenta se nejeví jako skutečné. Pokud se někdo schovává za falešným jménem, obvykle moc dobře ví proč.
Za třetí, daný profil je ve facebookové skupině teprve pár dní, na veřejném profilu dotyčného nevidíme žádnou aktivitu. Nabízí se tedy možnost, že se jedná o účet založený čistě za účelem tohoto inzerátu.

Jsou však případy, kdy inzerát vypadá zcela legitimně, a přesto se kupující nakonec stane podvedeným. Z geocachingového prostředí můžeme vzpomenout například na kauzu hráče J.K.M., který před lety nabízel zprostředkování levnějšího prémiového členství. Namísto levnějšího nakonec neměli žádné a prodávající ve snaze zbavit se problémů prohlásil za mrtvého sebe, i svou manželku (více zde).

Aktuální záležitost je podobného rázu. Před půl rokem se v jedné facebookové skupině objevil inzerát na prodej CWG od hráče Narutis1 (jeho občanskou identitu známe, ale vzhledem k GDPR ji nebudeme uveřejňovat). V komunitě znám jako aktivní lovec, pořadatel T5 eventů, nebo organizátor dětského geocachingového tábora. Před pár lety už prodal část své sbírky CWG, stejně jako několik geocoinů.
Zájemce o CWG z tohoto inzerátu tak neměl jediný problém poslat peníze předem. Zásilka však dlouho nepřicházela a prodejce (Narutis1) namísto vysvětlení situace zprávy od kupujícího ignoroval. Následně vyšlo najevo, že o CWG z inzerátu neměl zájem jen jeden z hráčů, ale minimálně tři. Zaslání sbírky bylo přislíbeno všem třem, takže všichni tři poslali předem i peníze (avšak na rozdílná čísla účtů). Zásilky se nikdo z nich nedočkal.
Podobnou zkušenost s Narutisem mají i lidé mimo Geocaching. Paní Iva v září zareagovala na jiný jeho inzerát, kde nabízel lístky na festival u Bezdězu. Poslala mu 1200 Kč a vstupenky (ve virtuální podobě) obratem obdržela. Radost ze vstupenek jí vydržela jen k branám festivalu. Vstup jí nebyl umožněn, neboť nebyla první, kdo předložil vstupenky s danými čísly. Ani jí pak už na zprávy neodpovídal.

Bez úspěchu skončily i další pokusy o kontaktování dotyčného. Před lety používaná telefonní čísla jsou nedostupná, na adrese trvalého pobytu (u rodičů v Děčíně, pár set metrů od jeho jediné založené kešky) se dlouhodobě nevyskytuje. V kontaktu s ním už nejsou ani lovci, kteří s ním před lety jezdili na společné výpravy. Podle nich se už před lety odstěhoval za přítelkyní na Plzeňsko.
Další stopu nám mohou dát stránky discgolfistů, podle kterých se dotyčný zúčastnil několika turnajů převážně v jižních Čechách. Ani v této komunitě už se ovšem nezdržuje. Z discgolfové skupiny na Facebooku byl vyloučen poté, co vyhrál v jedné z tamějších aukcí, balíček převzal, ale peníze za něj neposlal.
Pohyb v jižních Čechách, konkrétně v Českých Budějovicích, nám potvrzují i jiné zdroje. Jednak jeho aktivita na Facebooku, kde už před lety hledal společnost pro návštěvu místní lezecké stěny, nebo loni v září nabízel své služby v okolí na prořez korun stromů. A jednak z insolvenčního rejstříku. Peníze od něj by totiž rádi viděli nejen podvedení, ale i firmy jako O2, ČEZ, a více než dvě desítky dalších. V několika dokumentech můžeme nalézt doručovací adresu na jedno z českobudějovických sídlišť. V nejnovějším však s tou informací, že se z dané adresy odstěhoval neznámo kam.
Seznam nálezů i datum posledního přihlášení na svém geocachingovém profilu skrývá, další informace o jeho pohybu tak lze zjistit už jen z Google Maps. V této aplikaci před dvěma měsíci hodnotil podniky, které navštívil při své zahraniční dovolené.

Pro úplnost dodejme, že v době sběru podkladů pro tento článek se dotyčný sám podvedeným ozval s tím, že se snaží dát dohromady potřebné finance, aby jim je mohl vrátit. Mohlo se v něm pohnout svědomí, ale také se může jednat jen o pokus oddálit trestní oznámení, které na něj chtějí podvedení podat.