O prvním českém geocoinu

2.11.2021 | Blog | Ondra

O historicky prvních geocoinech jsme se na našem blogu již zmiňovali. Vytvořil je programátor Groundspeaku Moun10Bike a snad jen díky tomu se pouze očíslované mince (opravdu, zkuste si na geocaching.com/track namísto trackovacího čísla zadat například 001) staly oficiálně trackovatelnými geocoiny. Postupem času Groundspeak začal nabízet trackovatelné kódy k prodeji pro výrobce geocoinů, ovšem tehdejší minimální odběr (1000 kusů) mnohé odrazoval od toho, aby se do realizace nějakého geocoinu pustili.

V dubnu 2005 vznikly první německé geocoiny (lze vidět zde, první tři položky) a 11.října téhož roku se na českém geocachingovém diskusním fóru ozval Šaman, zda by se našla dostatečná podpora na to, aby mohly vzniknou i první české geocoiny. Předem již věděl, co by bylo potřeba - 36 000 kč na nákup kódů, dalších zhruba 60 000 kč na ražbu. O den později se ozval liberecký kačer Kozlík (vzhledem ke své aktivitě spíše známý jako provozovatel webu Webcams.cz), že by v sousedním Jablonci zvládl zajistit výrobu levněji a investici do ní by si vzal na své triko.

Všichni diskutující se vyjádřili pro to, aby motivem prvních českých geocoinů byla ještěrka, která se stala symbolem českého geocachingu. Proč právě ještěrka? V době, kdy Bartj (první administrátor Geocaching.cz) hledal logo pro jím tvořený web, lovilo se převážně s třídou navigací od Garminu nazvanou Geko a nakresleným logem nad displejem. V česku známá ještěrka se tedy jevila jako vhodný maskot. A stejně jako první logo Geocaching.cz, i design prvního českého geocoinu si vzal na starost zmíněný Bartj.


Původní návrh pro první český geocoin.

Původně bylo v plánu v tomto designu vyrobit dvě sady geocoinů po 500 kusech - ručně stírané francouzské stříbro a mosaz mořená na zlato. K tomu ještě připočtěme 2×50ks bez trackovacího kódu, neboť některým hráčům přišlo zbytečné platit za minci více kvůli nějakému "zbytečnému" kódu.

Design bylo nakonec nutné ještě upravit - trackovací kódy v tu dobu již byly šestimístné a designer je při té příležitosti ještě trochu vylepšil. Prvního listopadu začala jablonecká mincovna s výrobou raznice a 16. byly na světě první vzorky.


Upravený návrh pro první český geocoin.

Zbývalo vyřešit ještě jednu věc, a to byla ikonka daného geocoinu. Designer Riki Watzka navrhl čtyři ikonky, ze kterých bylo možné hlasováním vybrat vítěznou (první, druhá, třetí, čtvrtá). Komunita se však nedokázala shodnout ani na jedné, namísto toho neustále přidávala další a další nápady. Z těch byl nakonec vybrán bílý lev na červeném podkladu.

12.prosince přišly kódy a mohlo se začít s ražbou. Objednávkový formulář byl otevřen 18.ledna 2006 odpoledne s tím, že geocoiny budou dostupné do konce ledna. Jenže ouha - další den ráno bylo skrze tento formulář objednáno již 663 stříbrných (po 140kč) a 575 zlatých (po 150kč) mincí. Bylo tedy jasné, že tisíc kusů stačit nebude a počet vyráběných geocoinů se bude muset (vzhledem k prodeji kódů po tisíci kusech) zdvojnásobit. Při té příležitosti byla nabídnuta další dvě provedení tohoto geocoinu - z pravého stříbra a z pravého zlata. První variantu si objednali tři kačeři, druhou pro její cenu (9 000kč) nikdo.

Objednávkový formulář byl nakonec uzavřen 26.ledna a celkem se přes něj objednalo 1785 mincí. Trochu překvapivé je (tedy pokud si uvědomíme, kolik bylo v té době v Česku aktivních hráčů Geocachingu, zas tak překvapivé není), že z tohoto počtu bylo 1421 mincí objednáno mimo Česko a Slovensko, tedy do zahraničí.

18.února byla vyrobená první várka geocoinů. Na jednu stranu se to zdá jako dlouhá doba, na druhou stranu se tehdy nepočítalo s nějakým gravírováním, takže trackovatelné kódy na všechny mince (vyjma prefixu CZ, který byl součástí raznice) byly ručně vyraženy. Druhá várka pak následovala začátkem dubna a objednávkový formulář se ještě na chvíli otevřel v červnu, aby se doprodaly zbylé vyrobené kusy. To bylo naposledy, kdy bylo možné si tyto geocoiny objednat. Dost možná se vám to ale někdy může podařit na nějakých zahraničních inzertních portálech. Neboť jak již bylo zmíněno - minimálně 1421 mincí bylo objednáno (byť nevíme zda je objednavatelé nakonec zaplatili, tedy zda k nim objednané mince nakonec vskutku putovaly) mimo Česko a Slovensko. A když se koukneme na seznam všech dvou tisíc vyrobených geocoinů (tedy těch s trackovatelnými kódy), aktivováno jich dodnes bylo pouze 1011, takže něco málo přes polovinu.